‘Bosna Kasabı’ Mladiç’in Sırbistan’a nakli istendi

Srebrenitsa’da 8 binden fazla Müslüman erkeğin öldürülmesinden sorumlu olan ve ‘Bosna Kasabı’ olarak anılan Bosnalı Sırp general Ratko Mladiç’in, sağlık gerekçeleriyle acil olarak Sırbistan’a nakledilmesi istendi. 82 yaşındaki Mladiç’in sağlık durumuna ilişkin kamuoyu ile detaylı bilgi paylaşılmadı ancak eski generalin bilişsel bozukluklardan muzdarip olduğu kaydedildi.

Avukatları, Mladiç’in ‘özel tedavi görmesi gerektiğini’ söyleyerek ülkesine nakledilmesi gerektiğini bildirdi.

MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (IRMCT), Haziran 2021’de Mladiç’in müebbet hapis cezasını onamıştı. Mladiç, 2021’den bu yana Lahey’deki Birleşmiş Milletler (BM) gözaltı merkezinde tutuluyor.

Sırp komutan Mladiç emrindeki Sırp birliklerin, 11 Temmuz 1995’te Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’ya girmesinin birkaç gün içinde en az 8 bin 372 sivil Boşnak katledildi, bedenleri farklı toplu mezarlara gömüldü. Öte yandan, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, 2007 yılında aldığı kararda, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden (ICTY) gelen kanıtlar doğrultusunda Srebrenitsa ve civarında yaşananları ‘soykırım’ olarak nitelendirdi.

Bosna Hersek’te 1992-1995’teki savaşta Sırpların liderliğini yapan Mladiç, Srebrenitsa soykırımı, Saraybosna kuşatması ve çeşitli savaş suçlarından sorumlu tutuldu. Hakkında 1995’te hazırlanan iddianamenin ardından 16 yıl saklanan ve 26 Mayıs 2011’de Sırbistan’da ele geçirilen Mladiç’in davası, Mayıs 2012’de başlamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x